Poradnik SPA

SPF – co to właściwie oznacza?

Kołobrzeg

Jak stosować filtry SPF

Jak stosować filtry SPF

SPF, czyli Sun Protection Factor to międzynarodowy, standaryzowany wskaźnik, który określa działanie fotoochronne w stosunku do promieniowania UVB. Wartości wyrażane są liczbowo:

 • SPF 2-6 zapewnia ok. 50% ochrony
 • SPF 8-12 zapewnia ok. 85% ochrony
 • SPF 15-25 zapewnia ok. 93,3% ochrony
 • SPF 30 zapewnia 96,7% ochrony
 • SPF 50 zapewnia 98,3% ochrony
 • SPF 50+ zapewnia 98,5% ochrony

 

Obecnie nie istnieją żadne preparaty, które zapewniają 100% ochrony.

Co oznacza PA?

PA to wskaźnik ochrony przeciw promieniowaniu UVA, który opracowany został w Japonii. Często można znaleźć go na opakowaniach koreańskich kosmetyków (nie tylko przeciwsłonecznych).

 • PA+ oznacza niewielką ochronę
 • PA++ oznacza umiarkowaną ochronę
 • PA+++ oznacza wysoką ochronę
 • PA++++ oznacza bardzo wysoką ochronę

 

Podział filtrów SPF

Filtry fizyczne

Filtry fizyczne to tzw. filtry mineralne produkowane w postaci mikropigmentów. Ich działanie polega na odbijaniu i rozproszeniu promieniowania UV, poprzez wytworzenie tzw. efektu “lustra” dla słońca. Głównymi przedstawicielami tej grupy są np. tlenek cynku i dwutlenek tytanu.

Ważną zaletą tego rodzaju preparatów jest fotostabilność, dzięki czemu nie tracą swych właściwości pod wpływem promieniowania UV, ciepła czy upływu czasu. Natomiast są mało odporne na ścieranie, stąd konieczna jest ich ponowna aplikacja po pływaniu czy aktywności fizycznej.

Filtry fizyczne są bardzo dobrze tolerowane przez skórę, dlatego idealnie nadają się nawet dla najbardziej wrażliwych skór, alergików czy małych dzieci. Minusem tego rodzaju preparatów jest to, iż mogą pozostawiać białą poświatę i tłuścić skórę. Obecnie jednak producenci starają się dopracowywać tego rodzaju produkty, poprzez dodawanie do nich substancji mających na celu obniżenie lepkości produktów oraz ,,zmętnienie” białej poświaty.

Dostępne są również technologie pudrów, które stanowią doskonałą odpowiedź na potrzeby kobiet, które nie chcą w ciągu dnia dokładać kolejnych warstw kremu. Tego rodzaju kosmetyki są bardzo wygodne w aplikacji, działają od razu po nałożeniu – jednocześnie odświeżając makijaż.

Filtry chemiczne

Produkty bogate w związki chemiczne, które wnikają w naszą skórę, absorbują promieniowanie UV zmieniając je w energię cieplną. Niewątpliwą zaletą jest bardzo wysoki współczynnik fotoochrony, przy niebywałej lekkości produktu. Filtry chemiczne są całkowicie niewidoczne na skórze oraz co ważne, nie pozostawiają na jej powierzchni ciężkiej, lepkiej warstwy. Idealnie wtapiają się w skórę, nie ma więc obaw o ich ścieranie. Filtry chemiczne, aktywują się dopiero w momencie kiedy wnikną w naszą skórę, dlatego należy aplikować je ok. 30 min przed wyjściem na słońce. Konieczna jest również ich ponowna aplikacja co 2-3 godziny ponieważ cechuje je niska fotostabilność – zarówno słońce jak i temperatura będą ograniczać ich trwałość.

Filtry chemiczne są doskonałą propozycją pielęgnacyjną dla skór tłustych czy trądzikowych, natomiast ze względu na to, iż po aplikacji mogą wywoływać mrowienie, podszczypywanie czy uczucie ciepła na skórze, mogą podrażniać wrażliwe i alergiczne skóry.

Filtry mieszane

Obecnie producenci ulepszają produkty fotoprotekcyjne poprzez mieszanie filtrów mineralnych
z chemicznymi. Pozwala to uzyskać wysoki stopień fotoochrony, fotostabilności przy zachowaniu lekkości konsystencji.

 

Jak stosować filtry SPF?

 • Jednorazowa czy niedbała aplikacja kremu nawet z najwyższy filtrem nie wystarczy, aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę.
 • Należy nałożyć krem z filtrem ok. 20-30 minut przed wyjściem na słońce.
 • Krem należy nałożyć obficie – nowoczesne, lekkie formuły z wysokim SPF nie zostawiają na skórze lepkiej warstwy, nie bielą, szybko się wchłaniają, a ich stosowanie jest naprawdę łatwe i przyjemne.
 • Pamiętać o trudno dostępnych miejscach, np. plecach. Aplikację ułatwi preparat ochronny w spreyu.
 • Ponawiać aplikację kremu z SPF co 2 godziny i zawsze po wyjściu z wody (nawet przy stosowaniu wodoodpornych preparatów).
 • Skórę należy przyzwyczaić do mocnego słońca, przez kilka pierwszych dni plażowania stosując wysokie filtry SPF.

 

Zapraszam
Magdalena Sulowska
Kosmetolog w Centrum Kosmetycznym w Hotelu AQUARIUS SPA*****

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Poprzedni wpis

Nowe wiosenne menu

16 maja 2022

Zobacz wszystkie

Następny wpis

Fotostarzenie

4 maja 2022

Cennik Wyznacz trasę Zadzwoń