Poradnik SPA

Fotostarzenie

Kołobrzeg

UV, UVA, UVB – co to dokładnie oznacza?

UV UVB UVA promieniowanie słoneczne ultrafioletowe

Fotostarzenie to zmiany zachodzące w obrębie skóry i naskórka pod wpływem promieniowania UV. Jest to proces przedwczesnego starzenia się skóry, na które narażamy się regularną, wieloletnią ekspozycją na słońce bez odpowiedniej ochrony.

Charakterystyczne objawy fotostarzenia to:

 • zmarszczki, głębokie bruzdy,
 • szorstkość i przesuszenie skóry,
 • pogrubienie i rogowacenie naskórka,
 • zmniejszenie elastyczności i jędrności skóry,
 • opadanie tkanek, ubytek objętości,
 • matowy, niejednolity, często ziemisty i żółtawy koloryt skóry,
 • zwiększona liczba teleangiektazji, rumień, popękane i rozszerzone naczynka, przebarwienia, zmiany pigmentacyjne, piegi, znamiona soczewicowate.

 

Jak zapobiegać fotostarzeniu?

Na przebieg fotostarzenia mamy bezpośredni wpływ. Najważniejszym elementem zapobiegania starzeniu się skóry pod wpływem promieniowania słonecznego jest:

 • fotoprotekcja, która powinna rozpocząć się już w dzieciństwie i trwać całe życie,
 • stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, które powinno być codziennym nawykiem w pielęgnacji,
 • unikanie słońca, zwłaszcza w godzinach szczytowych,
 • stosowanie odzieży ochronnej, nakrycia głowy – kapelusze, czapki z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne.

 

UV – co to właściwie jest?

Ultrafiolet (UV) to promieniowanie elektromagnetyczne, które emitowane jest przez światło słoneczne. Jego natężenie zależne jest od wielu czynników (jak pora dnia i roku lub warunki atmosferyczne) i chociaż ultrafioletu nie da się dostrzec gołym okiem, ma ogromny wpływ na zdrowie i wygląd skóry. UV pobudza syntezę witaminy D, neutralizuje chorobotwórcze drobnoustroje i poprawia samopoczucie. Regularna ekspozycja jest jednak wysoce szkodliwa.

Ze względu na długość fal wyróżniamy trzy zakresy promieniowania UV, wykazujące różne działanie na poszczególne warstwy skóry – UVA, UVB oraz UVC –  które pochłaniane jest w warstwie ozonowej i praktycznie do nas nie dociera.

UVA – co to oznacza?

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego. Przenika aż do skóry właściwej i wykazuje bardzo destrukcyjne działanie. Generuje powstawanie wolnych rodników, pozbawia skórę elastyczności, zmniejsza zdolność do wiązania wody – wywołuje głębokie i liczne zmarszczki oraz przyspiesza proces starzenia się skóry. Ma również duży wpływ na powstawanie (nieodwracalnych) przebarwień. Promieniowanie UVA towarzyszy nam przez cały rok, bez trudu przenika przez chmury, szyby, a nawet cienką odzież, chociaż tego nie odczuwamy, dlatego tak ważne jest, aby kremy z filtrem używać codziennie.

UVB – co to oznacza?

Promieniowanie UVB stanowi zaledwie 5% promieniowania słonecznego, co nie znaczy, że nam nie szkodzi. Przenika bowiem do warstwy podstawnej naskórka i odpowiada za pigmentację skóry – czyli opaleniznę (a czasem też nieprzyjemne poparzenia). Jest bardziej toksyczne i mutagenne niż promieniowanie UVA. Niszczy liczne komórki, białka i błony komórkowe. Przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry – czerniaka, raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego.

Najwyższe stężenie promieniowania UVB występuje latem, najczęściej między godziną 10:00 a 15:00. Filtrowane jest przez chmury i mgłę, ale przenika przez wodę i szkło.

 

Zapraszam
Magdalena Sulowska
Kosmetolog w Centrum Kosmetycznym w Hotelu AQUARIUS SPA*****

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Poprzedni wpis

SPF – co to właściwie oznacza?

11 maja 2022

Zobacz wszystkie

Następny wpis

Lato tuż tuż – wymodeluj swoje ciało!

27 kwietnia 2022

Cennik Wyznacz trasę Zadzwoń