Poradnik SPA
Fotostarzenie
Kołobrzeg
UV, UVA, UVB – co to dokładnie oznacza?

Fotostarzenie to zmiany zachodzące w obrębie skóry i naskórka pod wpływem promieniowania UV. Jest to proces przedwczesnego starzenia się skóry, na które narażamy się regularną, wieloletnią ekspozycją na słońce bez odpowiedniej ochrony.
Charakterystyczne objawy fotostarzenia to:
- zmarszczki, głębokie bruzdy,
- szorstkość i przesuszenie skóry,
- pogrubienie i rogowacenie naskórka,
- zmniejszenie elastyczności i jędrności skóry,
- opadanie tkanek, ubytek objętości,
- matowy, niejednolity, często ziemisty i żółtawy koloryt skóry,
- zwiększona liczba teleangiektazji, rumień, popękane i rozszerzone naczynka, przebarwienia, zmiany pigmentacyjne, piegi, znamiona soczewicowate.
Jak zapobiegać fotostarzeniu?
Na przebieg fotostarzenia mamy bezpośredni wpływ. Najważniejszym elementem zapobiegania starzeniu się skóry pod wpływem promieniowania słonecznego jest:
- fotoprotekcja, która powinna rozpocząć się już w dzieciństwie i trwać całe życie,
- stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, które powinno być codziennym nawykiem w pielęgnacji,
- unikanie słońca, zwłaszcza w godzinach szczytowych,
- stosowanie odzieży ochronnej, nakrycia głowy – kapelusze, czapki z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne.
UV – co to właściwie jest?
Ultrafiolet (UV) to promieniowanie elektromagnetyczne, które emitowane jest przez światło słoneczne. Jego natężenie zależne jest od wielu czynników (jak pora dnia i roku lub warunki atmosferyczne) i chociaż ultrafioletu nie da się dostrzec gołym okiem, ma ogromny wpływ na zdrowie i wygląd skóry. UV pobudza syntezę witaminy D, neutralizuje chorobotwórcze drobnoustroje i poprawia samopoczucie. Regularna ekspozycja jest jednak wysoce szkodliwa.
Ze względu na długość fal wyróżniamy trzy zakresy promieniowania UV, wykazujące różne działanie na poszczególne warstwy skóry – UVA, UVB oraz UVC – które pochłaniane jest w warstwie ozonowej i praktycznie do nas nie dociera.
UVA – co to oznacza?
Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego. Przenika aż do skóry właściwej i wykazuje bardzo destrukcyjne działanie. Generuje powstawanie wolnych rodników, pozbawia skórę elastyczności, zmniejsza zdolność do wiązania wody – wywołuje głębokie i liczne zmarszczki oraz przyspiesza proces starzenia się skóry. Ma również duży wpływ na powstawanie (nieodwracalnych) przebarwień. Promieniowanie UVA towarzyszy nam przez cały rok, bez trudu przenika przez chmury, szyby, a nawet cienką odzież, chociaż tego nie odczuwamy, dlatego tak ważne jest, aby kremy z filtrem używać codziennie.
UVB – co to oznacza?
Promieniowanie UVB stanowi zaledwie 5% promieniowania słonecznego, co nie znaczy, że nam nie szkodzi. Przenika bowiem do warstwy podstawnej naskórka i odpowiada za pigmentację skóry – czyli opaleniznę (a czasem też nieprzyjemne poparzenia). Jest bardziej toksyczne i mutagenne niż promieniowanie UVA. Niszczy liczne komórki, białka i błony komórkowe. Przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry – czerniaka, raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego.
Najwyższe stężenie promieniowania UVB występuje latem, najczęściej między godziną 10:00 a 15:00. Filtrowane jest przez chmury i mgłę, ale przenika przez wodę i szkło.
Zapraszam
Magdalena Sulowska
Kosmetolog w Centrum Kosmetycznym w Hotelu AQUARIUS SPA*****
Poprzedni wpis
SPF – co to właściwie oznacza?
11 maja 2022
Zobacz wszystkie
Następny wpis
Lato tuż tuż – wymodeluj swoje ciało!
27 kwietnia 2022