Poradnik SPA
Peelingi to kolejny krok do pięknej cery
Kołobrzeg
Dlaczego są ważne dla Twojej skóry?

Oczyszczanie i nawilżanie to podstawa pielęgnacji twarzy. Niestety najczęściej zapominamy o złuszczaniu martwego naskórka, a jest to bardzo istotny krok w pielęgnacji. Co osiągniemy dzięki systematycznemu stosowaniu peelingu? Jak go stosować? Jakie są jego zalety? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.
Peeling to odpowiednio dobrana mieszanina, która przenika do skóry na wymaganą głębokość. Ma na celu usunięcie martwych komórek skóry poprzez ich złuszczanie.
Dzięki systematycznemu stosowaniu peelingów osiągniemy:
- usunięcie zrogowaciałego naskórka,
- pobudzenie krążenia krwi, dzięki czemu składniki zawarte w kosmetykach lepiej się wchłoną,
- odblokowanie ujść gruczołów łojowych, co sprzyja zmniejszeniu się widoczności niedoskonałości oraz stanów zapalnych,
- pobudzenie fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny,
- szybszą regenerację skóry,
- rozjaśnioną i odświeżoną cerę,
- delikatne wyrównanie kolorytu skóry.
Rodzaje peelingów różnią się od siebie sposobem działania, choć ich cel w każdym przypadku jest ten sam – usunięcie martwego, zrogowaciałego naskórka i pobudzenie skóry do pracy. To, jaki peeling do twarzy będzie dla nas najlepszy zależy od rodzaju naszej cery, jej potrzeb oraz indywidualnych preferencji.
Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny jest najdelikatniejszy, dlatego jego zaletą jest to, że mogą stosować go wszyscy, nawet właściciele skór bardzo wrażliwych, suchych i naczynkowych. Ten delikatny peeling powierzchowny za pośrednictwem enzymów rozpuszcza martwe komórki naskórka. Najczęściej wykorzystywane enzymy to papaina i bromelaina, ale w różnych produktach znajdziemy wiele innych owocowych ekstraktów enzymatycznych. Enzymy uwalniają swoje właściwości
w środowisku wodnym, więc ten rodzaj peelingu stosujemy na wilgotną skórę twarzy i zmywamy po kilku minutach.
Jak stosować peeling enzymatyczny?
Nakładamy go tak, jak maseczkę – na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Rozprowadzamy omijając delikatne okolice oczu i pozostawiamy na około 10-15 minut, w zależności od zaleceń na opakowaniu. Peeling zmywamy ciepłą wodą.
Zalety stosowania peelingów enzymatycznych:
- Enzymy stosowane w eksfoliacji nie rozgrzewają skóry, za to działają przeciwzapalnie. Plusem dla osób posiadających wrażliwą skórę jest to, że stosowanie takiego zabiegu nie nasila jej zaczerwienienia. Wręcz przeciwnie, zadaniem peelingu jest wyrównanie jej kolorytu oraz ożywienie matowo wyglądającej cery. Jest to zdecydowaną zaletą w okresie jesienno-zimowym, kiedy to skóra twarzy wydaje się szara, a czasem wygląda wręcz niezdrowo.
- Enzymy zawarte w kosmetykach odnawiają komórki, w efekcie czego poprawa widoczna jest niemal natychmiast po zastosowaniu. Taki rodzaj peelingu może dodatkowo stymulować produkcję ceramidów, znajdujących się w skórze, co spowoduje jej nawilżenie oraz nawodnienie. Całość powoduje wyraźny wzrost napięcia i miękkości.
Peeling mechaniczny
Peeling mechaniczny ze względu na swoją ziarnistość jest bardziej inwazyjny. Doskonale nadaje się do stosowania do cery normalnej, tłustej oraz mieszanej. Peeling mechaniczny w swoim składzie zawiera złuszczające drobinki, które ścierają zrogowaciały naskórek. Peeling poprawia ukrwienie skóry, a nawet wygładza drobne zmarszczki. W trakcie zabiegu dochodzi do mechanicznego tarcia, dlatego nie powinny go stosować osoby z cerą naczyniową, trądzikiem oraz z zakażeniami skóry.
Peeling mechaniczny może bazować na kilku rodzajach drobinek:
- solnych – takie produkty działają delikatnie, ale w przypadku mikro urazów dodatkowo może wystąpić uczucie szczypania. Peeling drobnoziarnisty do twarzy sprawdzi się dla osób posiadających grubą, odporną na działanie czynników zewnętrznych skórę.
- cukrowych – są mocniejsze w działaniu niż produkty solne. Na skutek topnienia się drobinek cukru pozostawiają na skórze film. Taki peeling gruboziarnisty przeznaczony jest dla osób poszukujących mocnego efektu.
- sztucznych – tworzonych z plastiku, szkodliwych dla środowiska naturalnego – po użyciu przedostają się do gleby i wód gruntowych, gdzie w niekorzystny sposób wpływają na przyrodę.
- pozyskanych z pestek owoców – jest to naturalna alternatywa dla sztucznych drobinek, bezpieczna dla środowiska naturalnego – po ich użyciu na skórze nie pozostaje żaden osad, nie powinny również powodować dodatkowych podrażnień.
- cząsteczkach korundu – jest to naturalnie występujący minerał, tlenek glinu. Cząsteczki używane w produktach peelingujących są drobne i ostre.
Jak stosować peeling ziarnisty?
Nakładamy go na dokładnie oczyszczoną i lekko wilgotną skórę twarzy. Aplikujemy jego niewielką ilość na dłonie, po czym delikatnie rozprowadzamy na skórze. Wykonujemy delikatny masaż okrężnymi ruchami, uważając na delikatną okolicę oczu. Po upływie 1-2 minut zmywamy dokładnie letnią wodą.
Peeling twarzy – jak często go wykonywać?
- Przy skórach cienkich i wrażliwych delikatny peeling poleca się stosować raz na 2 tygodnie.
- W przypadku skór normalnych peeling możemy profilaktycznie powtarzać raz na tydzień.
- Skóry grube, tłuste i trądzikowe mogą być poddawane eksfoliacji częściej – 1 lub 2 w tygodniu.
Pamiętaj! Częstotliwość wykonywania peelingu skóry zawsze zależy od jej indywidualnych potrzeb i rodzaju produktu jaki wybraliśmy.
Moim numer 1 wśród peelingów do twarzy jest KLAPP Clean&Active Enzyme Peeling. To enzymatyczny peeling przeznaczony do każdego typu cery, również w przypadku rozszerzonych naczynek. Perfekcyjnie usuwa martwy naskórek oraz wszelkie zanieczyszczenia. Peeling, dzięki zawartości enzymu z drożdży, doskonale rozjaśnia naskórek oraz działa antybakteryjnie. Podnosi skuteczność wnikania aplikowanych w następnej kolejności substancji aktywnych.
Peeling kawitacyjny
W procesie kawitacji na powierzchni skóry powstają niewidoczne gołym okiem gazowe pęcherzyki, które pękając powodują odrywanie się od skóry wierzchnich warstw naskórka razem z zanieczyszczeniami i nadmiarem łoju. Ultradźwięki pobudzają też skórę do odbudowy i zapewniają jej długotrwałe nawilżenie. Zabieg doskonale oczyszcza pory i pomaga pozbyć się martwego naskórka, działa jednak niezwykle delikatnie. Z tego powodu polecany jest posiadaczom cer wrażliwych.
Jakie efekty daje peeling kawitacyjny?
Zabieg usuwa z naskórka martwe komórki, dokładnie czyści skórę i hamuje rozmnażanie się bakterii. Wibracje usprawniają przepływ krwi i limfy, co zapewnia dotlenienie i pobudzenie odbudowy skóry. Zmiany zauważalne już po pierwszym zabiegu to eliminacja wągrów i poprawa gospodarki wodnej skóry. Oprócz tego zabieg jest bardzo relaksujący.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszam na bezpłatną konsultację do Centrum Kosmetycznego Hotelu AQUARIUS SPA*****.
Zapraszam,
Magdalena Sulowska
Kosmetolog w Centrum Kosmetycznym w Hotelu AQUARIUS SPA*****
Poprzedni wpis
Dziś! Czas na CoolSculpting…
6 kwietnia 2022
Zobacz wszystkie
Następny wpis
Rodzinna Wielkanoc
27 marca 2022