Nowości

Dziesięć rad dla rodziny – Dorota Zawadzka

Kołobrzeg

Wakacje, znów będą wakacje!

Tak śpiewał kiedyś kabaret OTTO. Wszyscy bardzo cieszymy się gdy nadchodzą, wiele sobie obiecujemy. Czego to nie zobaczymy, jak wspaniale się zrelaksujemy i zregenerujemy.

Wakacje, znów będą wakacje!

Tak śpiewał kiedyś kabaret OTTO. Wszyscy bardzo cieszymy się gdy nadchodzą, wiele sobie obiecujemy. Czego to nie zobaczymy, jak wspaniale się zrelaksujemy i zregenerujemy. Mnożymy oczekiwania swoje i dowiadujemy o marzeniach pozostałych członków rodziny. W rezultacie często wytęsknionym wakacjom, gdy już na nich jesteśmy towarzyszy spory ładunek stresu.

Przytulmy Lato to pomysł na rozmowy z rodzicami i dziećmi o tym jak miło, spokojnie i wypoczynkowo spędzić rodzinny czas.
Oto kilka moich podpowiedzi. Po więcej zapraszam na warsztaty.

1. Najpierw zrób plan
Pomysł na wakacyjny wyjazd musi być Wasz, rodzinny, wspólny. Usiądźcie nad
mapą wybrzeża Bałtyku i odbądźcie w wyobraźni podróż marzeń. Niech każde z Was poda trzy rzeczy najważniejsze dla siebie na wakacjach. Np. Mama – SPA, blisko plaży, basen, Tata – dobry dojazd z domu, Internet na miejscu, ścieżki rowerowe w pobliżu, Dziecko – płac zabaw, klub dla dzieci z konsolami gier, lody na kolację w hotelu. No i szukajcie, zdzwońcie dowiadujcie się.

2. Grunt to realne oczekiwania
Fajnie jest, gdy listy wakacyjnych priorytetów są realistyczne. Nie sztuka wymarzyć sobie gwiazdkę z nieba. Chodzi o to, by dobrać najlepszy dla wszystkich czas i miejsce wypoczynku, a nie o to, by martwić się, że nie jest tak, jak miało być.
Wakacje nie mogą być tylko i jedynie kolejnym rodzicielskim obowiązkiem, bo tracą wówczas swój sens. Przemyślcie wszystko dokładnie.

3. Spójrz na urlop z dystansem
Na wakacjach jedną z kluczowych rzeczy jest luz. Nie przejmujcie się, że „folderowe” 200 metrów od morza okazało się 2000… No dobrze, to może przesada 🙂 ale kolor zasłon w pokoju hotelowym czy brak jajecznicy na śniadanie, nie powinien powodować, że wakacyjny uśmiech zniknie z Waszej twarzy. To naturalne, że chcecie, żeby wakacje były najlepsze i niezapomniane. Nie polecam jednak całorocznych wyrzeczeń, by wszystkie oszczędności poświęcić na wyjazd. Często oczekujemy bowiem rzeczy niemożliwych. Zamiast tego cieszcie się ze wspólnych chwil.

4. Szanuj potrzeby każdego członka rodziny
Nasze temperamenty są różne, można się o tym przekonać, patrząc na różnorodne wakacyjne preferencje. Od wędrówki po górach, po  „słodkie nic nie robienie”. Od zwiedzania warownych twierdz, po odwiedzanie nocnych klubów. Jeśli planujecie rodzinnie wypocząć, zanim rozpoczną się wakacje, postarajcie się uwzględnić potrzeby każdego wakacjowicza. Przy dobrej woli można to zrealizować. Ważne, byście byli razem ze sobą, a nie tylko obok siebie.

6. Szczególnie dostrzeż sprawy dzieci, ale bez przesady
Wakacje to przede wszystkim czas beztroski dla dzieci. Warto obiektywnie pomyśleć, czy „tresura” przy jadalnianym stole, bądź ciągle strofowanie powodowane często obawą „co inni powiedzą”, poprawi jakość Waszego odpoczynku? Dziecko potrzebuje nieco szaleństwa i to szaleństwa w którym Wy, drodzy rodzice także powinniście brać czynny udział. Odszukajcie w sobie dziecko, a wszystko ułoży się gładko.

7. Wrzuć na luz
W wakacje raczej zapomnijcie o żołnierskiej dyscyplinie. To czas bliskości, przytulania, wspólnego śmiechu, zabawy, emocji przy odkrywaniu piękna przyrody. To także czas na poznanie się na nowo w zmienionych, wakacyjnych realiach. Postawcie na przygodę i zabawę. Lato przecież tak szybko mija.

8. Zbliż się do rodziny
Postarajcie się zaprzyjaźnić z własnym dzieckiem, spędzajcie z nim maksymalnie dużo czasu. Obserwujcie je i starajcie się zrozumieć tego małego człowieka, lepiej. W domu często brak na to czasu. Nauczcie je zabaw z Waszego dzieciństwa i przede wszystkim dużo rozmawiajcie. Pokażcie, że jesteście fajnymi „ludźmi” a nie pomnikami. Udowodnijcie dzieciom, że nie jesteście nudnymi „starymi”.

9. Pozostaw trochę czasu tylko dla siebie
Pamiętajcie, aby wśród atrakcji rodzinnych wakacji nie zapominać o sobie i swojej drugiej połowie. Znajdźcie chwilę na spacer po plaży, tylko we dwoje, w promieniach zachodzącego słońca. Lato to także doskonała okazja, żeby kontemplować samotne chwile na łonie przyrody. Co powiecie na samotne siedzenie wieczorem nad rzeką, medytację na łące w lesie? Relaks w spa?

10. Słuchaj własnych potrzeb
Wsłuchajcie się w to, czego pragniecie i postarajcie się to właśnie spełnić. Może wcale nie marzycie o tym, żeby wybrać się nad Morze Czerwone z dziećmi, mężem i sąsiadami, tylko lepiej zrobią waszej rodzinie rowerowe wycieczki nadbałtyckimi ścieżkami?
Może macie już dosyć działki i siedzenia u rodziców, tylko pragniecie wziąć plecak i wyruszyć szlakiem morskich latarni? Jeśli odpowiecie sobie, czego chcecie od wakacji, przestaniecie się stresować. Pozostanie tylko zrealizować swoje pragnienia.

 

I na koniec najważniejsze. Po prostu cieszcie się z lata, rodzinnych wakacji i tego, że jesteście razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Poprzedni wpis

Certyfikat Slow Food

17 września 2014

Zobacz wszystkie

Następny wpis

WYRÓŻNIENIE HOLIDAYCHECK 2014

12 sierpnia 2014

Cennik Wyznacz trasę Zadzwoń